Szukaj
  • Fundacja Kwietna

Co zagraża dzikim pszczołom?

Aktualizacja: 18 sty 2020

Najważniejsze zagrożenia dla dzikich pszczół to:

❌ brak siedlisk i zróżnicowanej bazy pokarmowej, ❌ monokultury uprawne (duże połacie terenu porośnięte jednym gatunkiem rośliny), ❌ trujące substancje, ❌ agresywna ekspansja hodowlanej pszczoły miodnej (stawianie uli na terenach występowania dzikich pszczół prowadzi do wyczerpania zapasów pokarmowych przez robotnice pszczoły miodnej).


Ochrona:

✅ na terenach użytkowanych przez człowieka należy zadbać o obecność kluczowych gatunków roślin przyjaznych dzikich pszczołom. Bardzo ważne jest, żeby nie sadzić wyłącznie roślin nektarodajnych. Pszczoła żyje tylko rok, a larwy pszczół żywią się pyłkiem, a więc rośliny pyłkodajne są potrzebne do rozwoju populacji. Musi to być pyłek o odpowiedniej jakości. Szczególnie pożądane pod tym względem są wczesnowiosenne drzewa i krzewy. Sama obecność roślin nie wystarczy. Dodatkowo nie można kosić ich w czasie kwitnienia, bo pszczołom potrzebne są kwiaty,

✅ w monokulturach warto wprowadzać miedze z drzewami i pasy kwietne,

❌ tam, gdzie to możliwe należy ograniczać stosowanie substancji toksycznych,

❌ nie stawiać uli w celu ochrony pszczół, szczególnie w miastach, zamiast tego można stawiać domki z materiałami gniazdowymi dla dzikich pszczół oraz dbać o bezpieczeństwo tych gatunków, które gniazdują w norkach wykopywanych np. na trawnikach.Zróżnicuj wygląd bloga. Wybierz jeden wzór na stronę główną bloga, a inny dla strony kategorii. Możesz zmieniać wzory w dowolnym momencie, nawet po opublikowaniu.


Trzmiel na wyce

19 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Skontaktuj się znami

Fundacja Kwietna

Email: fundacja@kwietna.org

Tel: 505 159 215

NIP 1182186903

KRS 0000765850

REGON 382267490

Numer konta: 51 1140 2004 0000 3002 7864 9793 (mBank)

Data rejestracji: 09 stycznia 2019 roku.

Statut Fundacji Kwietnej (pobierz pdf)

  • Facebook Social Ikona
  • Instagram
  • Twitter
  • Flickr Ikona społeczna

Zapisz się do naszego newslettera

©2019 by kwietna.org. Proudly created with Wix.com