- Fundacja Kwietna
Co zagraża dzikim pszczołom?
Aktualizacja: 18 sty 2020
Najważniejsze zagrożenia dla dzikich pszczół to:
❌ brak siedlisk i zróżnicowanej bazy pokarmowej, ❌ monokultury uprawne (duże połacie terenu porośnięte jednym gatunkiem rośliny), ❌ trujące substancje, ❌ agresywna ekspansja hodowlanej pszczoły miodnej (stawianie uli na terenach występowania dzikich pszczół prowadzi do wyczerpania zapasów pokarmowych przez robotnice pszczoły miodnej).

Ochrona:
✅ na terenach użytkowanych przez człowieka należy zadbać o obecność kluczowych gatunków roślin przyjaznych dzikich pszczołom. Bardzo ważne jest, żeby nie sadzić wyłącznie roślin nektarodajnych. Pszczoła żyje tylko rok, a larwy pszczół żywią się pyłkiem, a więc rośliny pyłkodajne są potrzebne do rozwoju populacji. Musi to być pyłek o odpowiedniej jakości. Szczególnie pożądane pod tym względem są wczesnowiosenne drzewa i krzewy. Sama obecność roślin nie wystarczy. Dodatkowo nie można kosić ich w czasie kwitnienia, bo pszczołom potrzebne są kwiaty,
✅ w monokulturach warto wprowadzać miedze z drzewami i pasy kwietne,
❌ tam, gdzie to możliwe należy ograniczać stosowanie substancji toksycznych,
❌ nie stawiać uli w celu ochrony pszczół, szczególnie w miastach, zamiast tego można stawiać domki z materiałami gniazdowymi dla dzikich pszczół oraz dbać o bezpieczeństwo tych gatunków, które gniazdują w norkach wykopywanych np. na trawnikach.Zróżnicuj wygląd bloga. Wybierz jeden wzór na stronę główną bloga, a inny dla strony kategorii. Możesz zmieniać wzory w dowolnym momencie, nawet po opublikowaniu.
