LIRENE NANOLACZKI 03.jpg
kwadrat_o.jpg
Załóż balkonową nanołączkę z marką Lirene

Dzikie zapylacze potrzebują pożywienia i schronienia. Dlatego pomagamy tworzyć sieć miejskich hotspotów bioróżnorodności - balkonowych nanołączek z różnymi pożytecznymi kwiatami. 

Chabry, maki, kąkole i inne dzikie kwiaty jednoroczne, które pojawiały się naturalnie wśród pól zbożowych, dawniej nazywano chwastami. Teraz staramy się przywracać je przyrodzie, bo intensywne i przechemizowane rolnictwo nie zostawia już dla nich miejsca w wiejskim krajobrazie.

Od 2019 roku przekazaliśmy w Wasze ręce kilka tysięcy porcji nasion na kwietne balkony. Mamy już sporo doświadczeń, czas na masowe działania. Razem możemy stworzyć sieć hotspotów dla zapylaczy. Liczy się każdy kwiat, każda doniczka. I każdy może zrobić coś dobrego, wystarczą dobre chęci. Siejcie nasiona i dzielcie się z innymi! 

 

Dla Lirene dbałość o naturę jest szczególnie istotna. Swoje procesy i produkty marka projektuje w sposób odpowiedzialny, zwracając uwagę na ich aspekty ekologiczne. Lirene wraz z Fundacją Kwietną chce, aby przyszłe pokolenia mogły cieszyć się pięknem i bezpieczeństwem, jakie gwarantuje czyste środowisko. Dbaj razem z nami o naszą planetę! Więcej informacji

53586659_619978758443285_154643630387101
Jak zdobyć nasiona?

I etap konkursu, w którym, dzięki wsparciu marki Lirene, można było wygrać 1 z 200 opakowań nasionek, został zakończony. Ich dalsze losy możecie śledzić na Instagramie pod #nanołączkaLirene. Pamiętajcie, że każdy może zrobić coś dobrego dla natury, więc zmieniaj z nami świat na lepszy i zadbaj o otaczającą Cię naturę! 

Wejdź na profil instagram Lirene, dowiedz się więcej o akcji!

Zobacz regulamin

57438185_10206329438470802_3702531404249
Jak założyć łąkę w donicy?

Bardzo łatwo jest odtworzyć sielski efekt w swoim ogrodzie albo na balkonie, siejąc rodzime kwiaty w donicach czy na rabatach. Rośliny mogą być siewane bezpośrednio do gruntu, albo wysadzane z przygotowanych wcześniej sadzonek.   Taka kwietna kompozycja wygląda świetnie w pojemniku na słonecznym balkonie czy tarasie, ale sprawdza się równie dobrze w naturalistycznych ogrodach i otwartych przestrzeniach. Kwiaty potrzebują dużo słońca i wilgoci w pierwszych tygodniach od wysiewu, więc koniecznie postaw doniczkę w ciepłym, bardzo jasnym miejscu na zewnątrz i regularnie ją podlewaj.

Co będzie potrzebne?

nasiona dzikich kwiatów

konewka ze zraszaczem

ziemia ogrodowa na bazie kompostu

doniczka

Co dalej?

1.

Przygotuj porcję nasion odpowiednią do wielkości donicy. Żeby powstała łąka o powierzchni 1 metra kwadratowego wystarczy łyżka gotowej mieszanki nasion, czyli ok 3-5 g. Porcja nasion, którą możesz od nas otrzymać, wystarczy do doniczki o wymiarach 60 x 20 cm.

W mieszance nasion powinny znaleźć się maki, chabry, kąkole czy inne dzikie kwiaty naturalnie występujące w naszym krajobrazie.   Jeśli donica jest duża, a na kwitnienie możesz poczekać do kolejnego sezonu, mieszanka może zawierać także gatunki wieloletnie, które każdego roku będą wymagały jedynie obcięcia wyschniętych łodyg.

2.

Nasiona wysiej równomiernie w donicy  Żeby ułatwić sobie równomierny wysiew, mieszankę nasion można wymieszać z niewielką ilością wypełniacza, np. piasku, wermikulitu albo... łamanej kukurydzy.

3.

Lekko wgnieć nasiona w ziemię  Dzięki temu nasiona zostaną na miejscu. Można je dodatkowo oprószyć ziemią. Ważne jest, żeby miały dostęp do słońca, a jednocześnie zapewniony dobry kontakt z wilgotnym podłożem.

4.

Na koniec wysiane nasiona należy obficie podlać, a donicę postawić w słonecznym miejscu na zewnątrz. Wkrótce pojawią się pierwsze korzenie, które zwiążą roślinę ze stanowiskiem. Podlewanie jest niezwykle ważne w pierwszych tygodniach od wysiewu. Kiedy rośliny zakończą intensywny wzrost regularne podlewanie nie będzie już tak ważne. .

 
IMG_8558.JPG